Pożyczka udzielana jest na podstawie zawartej umowy operacyjnej z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. przez BGK w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, w ramach Osi Priorytetowej 4 (Poddziałanie 4.3.4. Głęboka modernizacja energetyczna budynków wielorodzinnych mieszkaniowych- instrument finansowy).
Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. współpracuje z MARR S.A. przy współpracy z klientami z subregionu tarnowskiego.
Dokumenty do pobrania:
-
Regulamin
-
Wzór wniosku o pożyczkę
-
Spis dokumentów wspólnych
-
Pomoc de minimis
-
Formularz informacji o innej pomocy
-
Formularz badania sytuacji ekonomicznej
-
Spis dokumentów dla Wspólnot Mieszkaniowych
-
Spis dokumentów dla Spółdzielni Mieszkaniowych i TBS
-
Oświadczenia
-
Upoważnienie
-
Wzór umowy pożyczki
Dokumenty dotyczące zmian umów w związku z epidemią COVID_19:
-
Wniosek o zmianę warunków umowy pożyczki związanych z następstwami epidemii COVID-19;
-
Wzór aneksu umowy pożyczki w związku z następstwami epidemii COVID-19;
Beneficjenci
Oferta dedykowana jest dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, Towarzystw Budownictwa Społecznego, jednostek samorządu terytorialnego i podległych im podmiotów (w zakresie budynków komunalnych) zlokalizowanych na terenie Województwa Małopolskiego.
Przeznaczenie
Pożyczka może być przeznaczona na zwiększenie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym. Finansowane będą przedsięwzięcia z zakresu modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych mieszkaniowych wraz z wymianą źródeł ciepła, z możliwością zastosowania odnawialnych źródeł energii.
Wysokość pożyczki
od 100 tys. zł do 3,2 mln zł
Oprocentowanie
Pożyczki oprocentowane będą nie wyżej niż:
- 0,5 % w skali roku, o ile wyniki pozytywnie zweryfikowanego audytu energetycznego potwierdzają możliwość osiągnięcia oszczędności w zużyciu energii końcowej na poziomie od 25% do 40%,
- 0,25 % w skali roku, o ile wyniki pozytywnie zweryfikowanego audytu energetycznego potwierdzają możliwość osiągnięcia oszczędności w zużyciu energii końcowej na poziomie powyżej 40% do 60%,
- 0,15% jeśli wyniki pozytywnie zweryfikowanego audytu energetycznego potwierdzają możliwość osiągnięcia oszczędności w zużyciu energii końcowej na poziomie 60% lub więcej.
Okres spłaty
Maksymalny okres spłaty nie dłuższy niż 20 lat licząc od daty jej uruchomienia.
Karencja w spłacie
do 6 miesięcy (nie wydłuża ona okresu spłaty pożyczki)
Wkład własny
W przypadku pożyczki udzielanej w formie pomocy inwestycyjnej odbiorca zobowiązany będzie do zapewnienia wkładu własnego (środków własnych lub pozyskanych z zewnętrznych źródeł finansowania), w postaci wolnej od wszelkiego publicznego wsparcia finansowego, 24%.
Warunki
Warunkiem udzielenia pożyczki jest:
- zgodność celów przedsięwzięcia (w ramach modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych) z celami określonymi w – posiadanych przez Gminę, na terenie której będzie dokonywana inwestycja: Planie gospodarki nisko-emisyjnej lub Planie działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAP – Sustainable Energy Action Plan).
- przeprowadzenie audytu energetycznego ex-ante (pozyskanie wiedzy o profilu istniejącego zużycia energii, określenie i skwantyfikowanie możliwości opłacalnych ekonomicznie oszczędności energetycznych i możliwych do wprowadzenia rozwiązań technologicznych i organizacyjnych).
Po zakończeniu inwestycji, do potwierdzenia kwalifikowalności pożyczki niezbędne będzie potwierdzenie przez odbiorcę poprzez złożenie:
audytu energetycznego ex-post (potwierdzającego osiągniecie celu efektywności energetycznej określonego w audycie ex-ante) lub potwierdzenia projektanta o zgodności projektu budowlanego z pozytywnie zweryfikowanym audytem energetycznym ex-ante i potwierdzenia inspektora nadzoru inwestorskiego o zgodności z projektem budowlanym.
Pożyczka może być do wysokości 10% przeznaczona na zakup gruntów niezabudowanych i zabudowanych w ramach inwestycji.
Jednak nie może być przeznaczona na:
- użytkowane wcześniej urządzenia grzewcze,
- finansowanie wydatków pokrytych uprzednio ze źródeł krajowych i zagranicznych, refinansowanie pożyczek lub kredytów, itp.
Nie kwalifikują się do wsparcia projekty:
- zwiększające efektywność energetyczną poniżej 25% w stosunku do stanu wyjściowego (audyt energetyczny ex-ante),
- w zakresie wymiany indywidualnych źródeł ciepła redukujące CO2 poniżej 30% w stosunku do stanu wyjściowego w istniejącej instalacji.
Zabezpieczenie pożyczki: powszechnie występujące na rynku i standardowo stosowane środki. Udzielenie pożyczki nie będzie uzależnione od zawarcia z pośrednikiem dodatkowych umów na dodatkowe produkty, usługi.